Dolar
16,72TL
Euro
17,50TL
Sterlin
20,26TL
BTC
31.121,13$
ETH
1.869,07$
Altın
966,13TL
Gümüş
10,73TL

Bir Annenin İsyanı: "Yavrum SMA’dan Değil, İhmalden Ölecek"

Erzurum’da SMA Tip 1 hastalığı ile mücadele eden tek bebek olan 6 aylık Muhammed Eymen Kaya, 75 gündür yoğun bakımda tedavi görüyor. Uzun süre entübe halde kalmaya dayanamayan minik Eymen, bu sabah saatlerinde ameliyata alındı. Yapılan ameliyat gerekli malzeme eksikliğinden ve operasyon esnasında oluşan enfeksiyon sebebiyle yarıda kalarak, dört gün sonrasına ertelendi. Yaşananlara isyan eden acılı anne Özlem Kaya ise, “Benim çocuğumun durumu, anatomik yapısı biliniyordu. Ameliyattan önce önlemler alınmalıydı. Benim yavrum bu sefer SMA’dan değil ihmalden ölecek. “ diye feryat etti.
Haberler ERZURUM BİRTON HABER|10:45 11.06.2022

Bebeklerde hareket azalması, baş kontrolünün sağlanamaması ve solunum yolu enfeksiyonu gibi belirtilerle kendisini gösteren ve ölümcül olabilen SMA Tip 1 hastalığına yakalanan Erzurumlu Muhammed Eymen Kaya, 75 gündür yaşam mücadelesi veriyor.

Uzun süredir yoğun bakımda kalan minik Eymen, bu sabah saatlerinde entübe hale dayanamadığı için doktorlar tarafından trakeostomi yapılmak üzere ameliyata alındı. Malzeme eksikliğinin yaşanması ve operasyon esnasında yaşanan enfeksiyon nedeniyle tamamlanamayan ameliyat, Eymen bebeğin boğazında oluşan enfeksiyonun geçtikten sonra yapılması için dört gün sonraya ertelendi. Yaşanan duruma isyan eden acılı aile ise seslerinin duyulması için çağrıda bulundu.

22_2

“Yeter ki çocuğumuz nefes alsın “

1,5 aylıkken SMA hastalığından şüphelenerek hastaneye başvurduklarını söyleyen anne Özlem Kaya, çocuğunun 75 gündür entübe halde mücadele verdiğini dile getirdi. Erzurum Valiliği onaylı kampanya başlattıklarını belirten Özlem Kaya, yaşadıkları zorlu süreci ise şöyle anlattı; “Çocuğumuz 75 gündür entübe halde yatıyor ve biz onu kucağımıza alamıyor, dokunamıyor, öpemiyoruz. Erzurum Valiliğinden izinli kampanyamız var, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama yeterli olmuyor. Benim yavrum 6 aylık süt kuzusu daha, her gün hastaneye süt getiriyorum. Şuan geldiğimiz noktada doktorumuz Eymen’in entübeye dayanamayacağını söyleyerek trakeostomi açmaları gerektiğini söyledi. Yeter ki çocuğumuz nefes alsın dedik ve her şeyi kabul ettik. Yavrumuz bu sabah 8’de ameliyata girdi aradan bir buçuk saat geçti ve bize dediler ki; “Trakea açıldı ama uygun kanül bulunmadığı için ameliyatı yapamadık.” Yarım kalan ameliyatın ardından Eymen’i tekrar entübe ederek boğazı delik bir şekilde yoğun bakıma aldılar.

Sonrasında bize bir liste verildi ve hem Erzurum’da hem de çevre illerde uygun kanül bulmamız istendi. Her yeri arayıp taradık fakat aldığımız cevap bu kanüllerin standart olduğuydu. Sonrasında eşime yapılan açıklamada ise gerekenin yapıldığını, ameliyatta komplikasyon oluştuğunu ifade etmişler ve çocuğumuzu dört gün boyunca bekleteceklerini dile getirmişler. Biz gereken malzemeyi İstanbul’dan getirttirmeye çalışırken şimdi bize söylenen ise; ödem oluştuğu ve bu yüzden beklememiz gerektiği.

25_4

“Muhammed Eymen’e sahip çıkın”

Benim çocuğumda eğer ödem vardıysa neden ameliyata alındı ya da bu durum ameliyatta gerçekleştiyse sizin neden kanülünüz yoktu? Çocuğumun bu şekilde doğması onun suçu değil bizim tek isteğimiz ona sahip çıkılması. Şuan boğazı delik ve dört gün boyunca beklememiz isteniyor. Ben bir anneyim ve içim rahat etmiyor. Benim yavrum 2,5 aydır çok direndi, acılar çekti ve çekmeye de devam ediyor. Bu durumun bir an önce son bulmasını ve başta Sağlık Bakanlığının, Erzurum’un, Muhammed Eymen’e sahip çıkmasını istiyoruz.”

“Çocuğum bu sefer SMA’dan değil ihmalden ölecek”

Ameliyat öncesinde kendilerine bilgilendirme yapılmadığını da söyleyen anne Özlem Kaya, “Ameliyattan önce bize söyleselerdi uygun kanülü arayıp bulurduk. Bu araştırmayı ameliyattan önce yapmalıydılar. Bu durumun sorumlusunu arıyoruz, olanları aklım almıyor. Bu çocuğun durumunu, anatomik yapısını biliyorlardı ve buna göre önlemler alınmalıydı. Benim çocuğum bu sefer SMA’dan değil ihmalden ölecek. “ diye konuştu.

Kimse bize bilgi vermiyor!

Yaşananları aklının almadığını söyleyen baba Risalettin Kaya, çocuklarının durumu hakkında kimsenin kendilerine bilgi vermediğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Ne hastane ne şehir bizim sesimizi duyuyor. Biz 4 aydır çırpınıyoruz ve sadece gönüllü arkadaşlarımız bizimle beraber. En azından hastane yönetimi yanımıza gelerek çocuğumuzun durumu hakkında bilgi verebilirdi. Sabahın ilk saatlerinden beri hastane ve medikalciler arasında mekik dokuyoruz elimizden başka bir şeyde gelmiyor. Anne ve baba olarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik ama görevlerini yerine getirmeyen insanlar var. Çocuğumuzun durumunda bir ihmal var ise bizler bu durumun peşini bırakmayacak, takipçisi olacağız. SMA hastalarının en büyük sorunu enfeksiyona karşı çok hassas olmaları. Eymen ise şuan boğazı delik bir biçimde yoğun bakımda yatıyor ve enfeksiyon kapabilir.”

33_3

Yavrum öldükten sonra mı sesi duyulacak?

Çocuğu için geç kalmaktan korktuklarını dile getiren Özlem Kaya, Eymen bebeğin göz göre göre ölüme terk edilmesine isyan ederek, “Fas’ta hasta olan çocuk için uçak kaldırıldığını duyduğumda benim içim yandı. Tüm çocuklar bizim evladımız ama orada ki çocuk kadar benim evladımın değeri yok mu? Benim yavrum öldükten sonra mı sesi duyulacak? 2 çocuğum daha var onlarda bizlerde vatanımız için canımızı veririz. 15 Temmuzda nasıl vatan için yollara döküldüysek çağırsınlar şimdi de canımızı vermeye hazırız. Benim yavrumda bu ülkenin bir evladı onlarda yavrularına sahip çıksınlar. Göz göre göre evladımı ölüme göndermesinler.” Diye konuştu.

Yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren minik Eymen bebeğin gözü yaşlı ailesinin tek isteği, bu süreçte onlarla ilgilenecek ve çocuklarının durumu hakkında kendilerine bilgi verecek yetkililerin ve doktorların olması yönünde. Gerekli mercilerden destek beklediklerini dile getiren baba Risalettin Kaya, “Bizimle ilgilenecek yetkililere, doktorlara ihtiyacımız var. Bizlere açıklama yapacak, doğru düzgün bilgi verecek doktorlar istiyoruz. Bizler tek başımıza bu yükün altından kalkamıyoruz. Valimizden, belediye başkanlarımızdan ve Erzurumlulardan destek bekliyoruz.” Dedi.

Bağış için oluşturulan İBAN Hesapları şöyle;

Ziraat Bankası

TR27 0001 0001 1260 9726 9650 06

Alıcı: Özlem Kaya

NL24BUNQ2068730855

Alıcı : Sma Kids

Açıklama: Muhammed Eymen